Equine Touch™

Czym jest Equine Touch?

Equine Touch jest delikatną, nieinwazyjną metodą, opartą na pracy z ciałem, którą stosuje się do tkanek łącznych, takich jak powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła.

Tkanki są mobilizowane i „stymulowane” poprzez oddziaływanie specyficznym ruchem, czy też serią ruchów, na określone punkty końskiego ciała. Mogą to być punkty akupunkturowe, punkty spustowe lub obszary powszechnie ulegające kontuzjom.

Najpierw stosujemy unikatową, równoważącą procedurę bazową na całe ciało.To, co wykonujemy po jednej stronie, powtarzamy po drugiej stronie ciała, wykorzystując efekt odbicia. Następnie na już zbalansowane i rozluźnione ciało można dodatkowo zastosować specyficzne procedury Obszarów Szczególnej Troski (Area of Concern). Dzięki nim pozytywne zmiany mają szansę utrzymać się dłużej. Wspomniane obszary wybiera się na podstawie oceny tego, jak odpowiada tkanka i jak koń reaguje na nasz dotyk.

Equine Touch przekracza granicę pomiędzy fizycznym oddziaływaniem na ciało, a pracą z energią poprzez odniesienie zarówno do przebiegu mięśni i powięzi, jak i meridianów. W efekcie może nastąpić głęboka relaksacja, rozluźnienie hipertonicznych i straumatyzowanych mięśni, poprawa napięcia mięśniowego. Pobudzone zostają mechanizmy regeneracyjne po urazach i atrofii mięśni, zredukowany zostaje ból, zabiegi wspierają także detoksykację oraz drenaż limfatyczny poprzez wzmożenie cyrkulacji. Świadomość konia ulega przemianie, zwierzę zyskuje impuls do zrównoważenia nie tylko fizycznego, lecz także emocjonalnego – ku głębokiej relaksacji. Autonomiczny system nerwowy zostaje pobudzony do naprawy i odnowy. Blokady energetyczne i niepożądane struktury zanikają dzięki stymulowaniu przepływu Ki przez meridiany. Pozwala to koniowi dobrze wykorzystać własną wewnętrzną zdolność uzdrawiającą i mobilizuje do pracy cały jej potencjał.

Equine Touch jest techniką, która bardziej zachęca do zmian, niż je wymusza.

Jest wiele poglądów i teorii na temat tego, jak Equine Touch może działać. Większość z nich opiera się na doświadczeniach w pracy z wieloma końmi z podobnymi problemami. Nasi uczniowie są zachęcani do stworzenia swojej własnej teorii, jako że ich wykształcenie jest różnorakie (szkolili się w różnych technikach i metodach terapeutycznych) oraz mają odmienne przekonania (wybierają podejście oparte na medycynie wschodu lub zachodu).

Metoda została rozwinięta z myślą o właścicielach koni. System jest skonstruowany tak, by był prosty w nauce i po przyswojeniu kilku podstawowych zasad łatwy do zastosowania – bez względu na wiek miłośników koni, ich umiejętności jeździeckie czy sprawność fizyczną (w niektórych przypadkach nawet niepełnosprawność). Equine Touch może być traktowany jako „prezent dla konia”.

Equine Touch może funkcjonować samodzielnie jako pozytywny system korekcyjny działający na wszystkich poziomach, przy czym jedną z najcenniejszych jego zalet jest całkowita kompatybilność (rozumiana jako uzupełnienie i harmonijne współdziałanie) z wieloma uznanymi metodami terapeutycznymi, takimi jak medycyna alopatyczna, akupunktura, homeopatia, ziołolecznictwo, esencje kwiatowe Bacha, chiropraktyka i osteopatia. Equine Touch współgra także ze wszystkimi działaniami związanymi z opieką nad końmi i utrzymaniem ich w zdrowiu i dobrej kondycji, takimi jak werkowanie, podkuwanie, dopasowanie siodła, jazda w równowadze, trening, rehabilitacja i żywienie.

Equine Touch nie został stworzony jako substytut (częściowy czy całościowy) tradycyjnej alopatycznej praktyki weterynaryjnej. Sam w sobie nie jest terapią, lecz holistycznym podejściem do konia, oddziałującym na ciało i umysł, bez odnoszenia się do konkretnych problemów, jakie może mieć dany koń.

Założyciele

Jock Ruddock

Założyciel Equin Touch


Equine Touch zostało zapoczątkowane przez Jocka (Johna) Ruddoka, który odszedł w grudniu 2011 r. Jock rozpoczął karierę zawodową jako oficer policji Scotland Yard, a następnie przez 28 lat oddawał się bardzo różnorodnym aktywnościom. Był profesjonalnym zawodnikiem wrestlingu, organizatorem rozrywki, menadżerem hotelu, autorem piosenek, twórcą przedstawień, producentem muzycznym oraz fizjoterapeutą na pół etatu.

Czytaj dalej

Dr n. wet. Ivana Ruddock

Założyciel Equin Touch


Ivana jest lekarzem weterynarii specjalizującym się w anatomii oraz byłym wykładowcą akademickim na Uniwersytecie w Brnie w Czechach. Jako kierownik kształcenia wprowadza do Equine Touch wiedzę z zakresu weterynarii akademickiej, wzbogaconą o zainteresowania terapiami holistycznymi: homeopatią, akupunkturą i terapią żywieniem…

Czytaj dalej

Historia Equine Touch

Jock (John) Ruddock, pionier i założyciel ET, powiedział: „Equine Touch było czymś, co po prostu się wydarzyło i ewoluowało do etapu, na którym jest obecnie, ponieważ po prostu działa.”

W 1996 r. Jock zaczął praktykować i rozwijać holistyczną metodę pracy z ciałem, która polega na pobudzaniu wibracjami tkanek miękkich człowieka. Odbywa się to poprzez oddziaływanie szczególnym rodzajem dotyku, bazującego na Aikido, na konkretne miejsca na ciele. Później nazwano to Techniką Harmonizacji Wibromuskularnej (Vibromuscular Harmonization Technique – VHT). Rezultaty jej stosowania okazały się zdumiewające i wkrótce Jock zaczął jej nauczać fizjoterapeutów. Wtedy pojawiło się pytanie: „Czy to zadziała na konia?” Aby to sprawdzić, pewnego sobotniego poranka pod koniec 1997 r. Jock wybrał się do stajni w Aberdeen, aby pokazać jednemu ze swoich uczeniów, gdzie jego zdaniem mógłby użyć ruchów VHT na ciele konia. Efekt był taki, że zaproszono go na następną sobotę i zaproponowano pracę z dziesięcioma końmi. I tak to się zaczęło.

Rok później pracował z czeskim championem wyścigów płotowych Cipiskiem, a po trzech miesiącach nauczał już swojej techniki zainteresowanych nią lekarzy weterynarii z całej Europy. Byli oni tak entuzjastycznie nastawieni do nowej metody, że parę miesięcy później zaprosili Jocka po raz kolejny, by poprowadził szkolenie na poziomie zaawansowanym oraz powtórzył zajęcia z poziomu podstawowego dla weterynarzy.

Podczas drugiego szkolenia poznał Ivanę Ovesnę, młodą lekarkę weterynarii, która specjalizowała się w koniach i małych zwierzętach i oczywiście dobrze znała anatomię zwierząt. Jock zaproponował, by dołączyła do niego, aby lepiej poznać jego metodę, a także pomóc mu poprawić i ulepszyć podręczniki. W 1999 r. Ivana opuściła rodzinny dom w Republice Czeskiej, a wkrótce poślubiła Jocka i zaczęła towarzyszyć mu w podróżach i działalności edukacyjnej na całym świecie. Ich celem było: polepszyć życie koni poprzez edukację ludzi. Dziś stworzona przez nich metoda znana jest jako Equine Touch.

Jock działał intuicyjnie, a Ivana ze swoją profesjonalną wiedzą uporządkowała jego założenia i przełożyła je na schemat szkoleniowy. Ich Equine Touch stało się wszechstronnym systemem, fizjoterapeutycznym programem edukacyjnym, oferującym uczniom nie tylko umiejętności praktyczne, ale także podbudowę teoretyczną, co pozwala lepiej zrozumieć czynniki wpływające na ciało i umysł konia. Główny nacisk kładziony jest na nauczanie poziomu podstawowego, za cenę, na którą każdy może sobie pozwolić. Szkolenia na tym etapie przeznaczone są dla właścicieli koni, aby mogli polepszyć jakość życia swoich wierzchowców i wyeliminować z niego ból. Fundacja Equine Touch (The Equine Touch Foundation) oferuje obecnie kursy na czterech różnych poziomach kompetencji. Może w nich brać udział każdy miłośnik koni. Istnieje także ścieżka profesjonalna dla tych, którzy pracują z końmi zawodowo i chcą pomagać wierzchowcom innych.

Początkowo ciężar nauczania spoczywał na barkach Jocka i Ivany. Dziś edukacją zajmuje się dwudziestu wykształconych instruktorów, którzy prowadzą uczniów przez poziomy 1. i 2. Następnie przekazywani są oni do Fundacji Equine Touch, gdzie szkolą się dalej, na poziomach 3. i 4. Ci, którzy wybrali ścieżkę profesjonalną, po spełnieniu wszystkich wymagań, zostają uznani za Praktykujących Equine Touch (Equine Touch Practitioner). Po odejściu Jocka Ivana kontynuuje prowadzenie kursów na poziomach 3. i 4., kieruje także Całościową Sekcją Konia. Są to szkolenia, które można postrzegać jako nieustanne profesjonalne wsparcie dla adeptów ET i praktykujących tę metodę.

0

Your Cart