Jak zadbać o zdrowie konia w czasie treningów i zawodów w ciepłe lub upalne dni

Neck and back examination in horses- the essentials
4 czerwca 2019
Konferencja Jeździecka Praca zespołowa
w harmonijnym rozwoju konia
27 września 2019

Źródło: http://davidmarlin.co.uk/portfolio/advice-for-horse-owners-in-hot-weather/


AKLIMATYZACJA

Jeśli temperatura nagle się podniesie, a za parę dni są zawody, nie próbuj aklimatyzować swojego konia, poddając go treningowi w najgorętszą porę dnia. Jeśli ciepła czy wręcz upalna pogoda pojawi się nagle, żaden koń nie zaaklimatyzuje się do treningu i startu w zawodach w gorące dni. Aklimatyzacja odbywa się przez regularny treningu w podwyższonych temperaturach przez okres 2-3 tygodni. Jeśli zaczniesz w pierwszy ciepły dzień, w weekend koń będzie mieć gorsze wyniki, jako że w ciągu pierwszych 3-5 dni zdolność koni do radzenia sobie z ćwiczeniami przy wysokiej temperaturze spada, wzrasta zaś dopiero później. Start w zawodach w tej sytuacji może być dużym ryzykiem dla zdrowia.

TRANSPORT

Jeśli będziesz transportować swojego konia w ciepły dzień, ruszaj w podróż albo bardzo wcześnie, albo najpóźniej jak to możliwe, najlepiej po zachodzie słońca. Nie tylko jest chłodniej, ale spada również szansa na utknięcie w korkach. Najgorsze, co może się koniowi przytrafić, to stanie w przyczepie lub ciężarówce na gorącym asfalcie przy temperaturach sięgających 30ºC, o ile przestrzeń dla konia nie jest wyposażona w klimatyzację. Konie mogą stracić 3-5 kg na godzinę podczas upału i mogą być znacząco odwodnione po 4-5h transportu podczas gorętszych pór dnia.

ZAWODY

Musisz zaakceptować fakt, że w upale twój koń nie będzie w stanie wykonywać tyle ćwiczeń, ile zrobiłby w chłodniejszy dzień. Koń będzie produkował więcej adrenaliny i zużyje o wiele szybciej zapasy glikogenu – energii zmagazynowanej w mięśniach. Problem potęguje fakt, że odwodnienie także podwyższa poziom adrenaliny. Wniosek z tego, że jeśli będziesz rywalizował w zawodach tak ostro, jak robiłbyś to w zwykły dzień, twój koń zmęczy się szybciej. Jeśli obniżysz nieco poprzeczkę, prędkość spadnie, ale ryzyko kontuzji związanej z przegrzaniem konia również będzie mniejsze.

fot. Christels z Pixabay

WODA

Koń musi mieć zawsze dostęp do czystej wody. Twój koń będziewięcej pił w upał . Jeśli używasz wiader, powinieneś wziąć pod uwagę umieszczenie w boksie dodatkowego wiadra. Koń powinien mieć dostęp do wody do samego końca, czyli do momentu wyprowadzenia z boksu na rozprężalnię. Możesz mu pozwolić napić się po rozgrzewce i przed startem. Koń będzie bardzo spragniony tuż po pracy i powinieneś mu pozwolić pić (nie wolno podawać lodowatej wody).

ELEKTROLITY

Jeśli nie stosowałeś elektrolitów regularnie, nie próbuj nagle podawać koniowi dużych ilości (np. 100-200g). Nie uzupełni to deficytów, może natomiast spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli nie podawałeś koniowi elektrolitów regularnie, zacznij od 50g zbilansowanego elektrolitu i podziel dawkę na co najmniej 2 karmienia. Nie daj się skusić i nie próbuj podać ich dzień przed lub w dzień zawodów. Jeśli stosowałeś elektrolity i podajesz je na zawodach w różnych kombinacjach – przed, po, bądź między rundami, możesz je zmieszać z paszą lub wodą. Jeśli decydujesz się podawać je w wodzie, twój koń powinien mieć możliwość ugaszenia pragnienia czystą wodą bez elektrolitów. Możesz podać najpierw wodę z elektrolitami i jeśli koń odmówi picia, podstawić wodę czystą. Nie ma różnicy w szybkości przyswajania elektrolitów rozpuszczonych w wodzie i zmieszanych z paszą. Jeśli podajesz je w wodzie, celuj w dawkę 5-6g elektrolitów na 1 litr wody (zwiększenie dawki może spowodować odmowę przyjęcia wody przez konie).

ROZGRZEWKA

W gorący dzień konie potrzebują mniej czasu na rozgrzanie tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła itd.). Powinieneś skrócić czas rozgrzewki mniej więcej o 50%. Po rozgrzewce powinieneś stanąć w cieniu i schłodzić konia wodą i lodem (jeśli jest dostępny). Obniżenie temperatury konia nie przeciwdziała innym fizjologicznym efektom rozgrzewki. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, by wjechać na start z mokrym po chłodzeniu koniem. Pokrycie konia wodą oznacza, że pozbywa się on ciepła przez parowanie, używając wody zamiast własnego potu.

CHŁODZENIE

Najefektywniejsze chłodzenie konia to polewanie go zimną wodą po całej powierzchni ciała. Woda powinna mieć 15ºC lub mniej. Jeśli dostępny jest lód, użyj go do schłodzenia wody. Woda w temperaturze ok. 5ºC jest idealna i bardzo skuteczna. Nie powoduje skurczu naczyń krwionośnych. Nie powinieneś koncentrować się oddzielnie na dużych naczyniach lub dużych grupach mięśni, gdyż skuteczność będzie o wiele mniejsza. Nie musisz ściągać wody z konia ściągaczką. Jeśli pozostanie na skórze, będzie parować i przyczyni się do efektu chłodzenia.

Dobrą techniką jest chłodzenie przez 20-30 sekund, następnie stęp przez kolejnych 20-30 sekund i ponowne polewanie konia zimną wodą. Stępowanie wspiera przepływ krwi w naczyniach skórnych, a ruch powietrza wzmaga parowanie. Jeśli to możliwe, pozostań w cieniu.

KIEDY PRZESTAĆ CHŁODZIĆ?

Kiedy temperatura konia mierzona rektalnie wynosi mniej niż 38-39ºC.

Kiedy skóra konia jest zimna w dotyku (sprawdź na zadzie) po okresie stępowania.

Jeśli liczba oddechów wynosi poniżej 30 oddechów na minutę.

Jeśli koń zaczyna drżeć.

WYCZERPANIE CIEPLNE/UDAR CIEPLNY

Objawy, które mogą świadczyć o przegrzaniu konia:

– ospałość

– rozwarte nozdrza

– szybkie, płytkie oddechy

– podwyższona temperatura mierzona w odbytnicy

– zmniejszony apetyt i pragnienie

– ciemna barwa moczu

– zmniejszone wydalanie moczu

– gorsze wyniki w treningu

– ciemne błony śluzowe

– skurcze mięśni

– nieregularny rytm serca

– wolniejsza regeneracja po ćwiczeniu

Mogą to być objawy wyczerpania cieplnego i bez twojej reakcji stan ten może szybko przejść w udar cieplny, włącznie z pojawieniem się ataksji (niezborności) i upadku konia.

JEŚLI KOŃ UPADNIE, KONTYNUUJ INTENSYWNE CHŁODZENIE I WEZWIJ LUB POPROŚ KOGOŚ O WEZWANIE LEKARZA WETERYNARII!

Udar cieplny może prowadzić do uszkodzenia mięśni, nerek i wątroby. Może być fatalny w skutkach, jeśli pomoc nie zostanie udzielona NATYCHMIAST.

Jeśli podejrzewasz, że twojemu koniowi grozi przegrzanie, przeprowadź go w cień i zacznij chłodzić, polewając go dużą ilością wody po całym ciele. Jeśli dostępny jest wąż z wodą – użyj go, jeśli jest dostęp do lodu – użyj go do schłodzenia wody. Nie przejmuj się ściąganiem wody, po prostu polewaj dalej. Jeśli twój koń cierpi na wyczerpanie cieplne i grozi mu udar, możesz potrzebować ok. 10-15 minut chłodzenia, nim zaczniesz widzieć efekty. Jest bardzo mało prawdopodobne, abyś zaszkodził swojemu koniowi, ale jeśli nie będzie chłodzony, znajdzie się w o wiele większym niebezpieczeństwie. Jeśli w pobliżu jest cień i koń stoi stabilnie, przeprowadź go tam na czas chłodzenia.

0

Your Cart